Vatikán

Kaplnka, ktorá je zasvätená Nanebovzatej Panne Márii, bola súkromnou kaplnkou pápežov. Je to jedným z najznámejších kultúrnych a umeleckých pokladov Vatikánu.  

Už storočia sa tu konajú konkláve, kedy sa volí pápež. Kaplnka je spojená s bazilikou sv. Petra Kráľovským schodiskom. Ak sa chcete dostať do tejto kaplnky, dá sa to iba cez Vatikánske múzeá.  

Sixtínsku kaplnku preslávili nástenné a stropné fresky, na ktorých sa podieľali významní maliari ako napríklad Sandro BotticelliDomenico GhirlandaioCosimo RosselliPerugian Pietro Perugino a Luca Signorelli alebo Michelangelo. Tie sú považované za vrchol renesančného umenia. Bola postavená v 15. storočí pod záštitou pápeža Sixta IV., podľa ktorého dostala svoje meno.  

Fresky  

Fresky na stenách sú rozdelené do troch horizontálnych úrovní

Najnižšiu časť zdobia fresky závesov. 
Strednú časť ľavej a pravej steny tvoria fresky s výjavmi z Nového a Starého zákona z rokov 1481 – 1482, ktoré sú dielom niekoľkých významných maliarov. Vľavo môžete vidieť fresky s výjavmi zo Starého zákona, konkrétne život Mojžiša.  
V strednej časti sa nachádza freska Zmŕtvychvstalého Krista a freska Mojžišovho tela. 
hornej časti medzi oknami sú fresky pápežov a lunety zdobia fresky od Michelangela. 

Otváracia doba múzea je od pondelku do soboty: od 9:00 do 16:00 a každú poslednú nedeľu v mesiaci od 9:00 do 12:30.  

VstupnéKombinovaná vstupenka Vatikánske múz   Sixtínska kaplnka (individuálna návšteva bez sprievodcu): plné vstupné 16 €; zľavnené 8 €. Je nutná rezervácia vstupenky.  
 Kombinovaná vstupenka Vatikánske múz   Sixtinská kaplnka (so sprievodcom): plné vstupné 32; zľavnené vstupné 24 €.  

Bazilika sv. Petra

Najdôležitejšou pamiatkou vo Vatikáne je Bazilika svPetra. Bazilika stojí na mieste, kde bol umučený, ukrižovaný a pochovaný apoštol Peter. Jeho hrob sa nachádza priamo pod hlavným oltárom.  

Stavba dnešnej baziliky trvala dve storočia a na jej stavbe sa podieľali majstri ako napríklad  BramanteRaffaelGiuliano da Sangallo či samotný Michelangelo, ktorý navrhol kopulu chrámu, ktorá sa stala jednou z najdôležitejších pamiatok  Ríma. 

Interiér 

Vo vnútri chrámu nájdete dychberúcu výzdobu, ktorú tvoria renesančné a barokové pamiatky. Najcennejším kúskom je Pieta a Berniniho stolec sv. Petra, ktoré patria Michelangelovi.  

Pri hlavnom vchode sa nachádza červený štítok, ktorý označuje miesto, kde bol korunovaný Karol Veľký. V strednej časti môžete obdivovať 29 metrov vysoký baldachýn z bronzu. Ten sa nachádza nad oltárom, na ktorom môže slúžiť omšu iba pápež. Oltár je umiestnený nad hrobom sv. Petra a vpravo od oltára sa týči krásna bronzová socha sv. Petra. 

Pri návšteve určite nevynechajte hrobky mnoho pápežov a kopulu, ktorá je vo výške 119 metrov a ponúkne vám nezabudnuteľný pohľad na Rím. 

Námestie sv. Petra  

Toto monumentálne námestie tvorí dôstojný vstup do Chrámu sv. Petra. Námestie má oválny pôdorys a lemuje ho krásna Berniniho kolonáda. V strede námestia nájdete egyptský obelisk, guľaté kamene, ktoré označujú ohniská elipsy a 2 fontány.   

vatikán