Najvyššia budova sveta

Burj Khalifa je jedinečná stavba, ktorá predstavuje dominantu moderného Dubaja. Ide o mrakodrap, ktorý má výšku 828 metrov a pri dobrej viditeľnosti ho môžete zazrieť aj z diaľky 100 kilometrov.

Tento mrakodrap postavili podľa plánov amerického architekta Adriana Smitha v rokoch 2004 – 2009. V tejto budove sa nachádza najvyššie položený apartmán, to znamená že je to najvyššia budova, ktorá sa využíva aj na obytné účely. Taktiež má druhú najvyššie položenú vyhliadkovú plošinu.

V tomto mrakodrape je celkom 189 poschodí, z ktorých je využiteľných 163. Na spodných 37 poschodiach sa rozkladá svetovo známy hotel Armani. V tomto komplexe sa nachádza celkovo 1044 apartmánov, z ktorých 144 patrí hotelu Armani.

Ďalej nad hotelom 49 poschodí zaberajú kancelárie, pričom každé 20. poschodie je určené na logistiku. Na 123. poschodí nájdete recepciu a 124. poschodie je vyhliadková plošina At the Top, na ktorej je terasa.

At the Top sa nachádza vo výške 452, čo znamená, že je po Shanghai World Financial Centru druhou najvyššou plošinou na svete.

Až 4 poschodia sú určené pre fitness a wellness centrá. Ďalších 5 poschodí slúži Mohammedu Alimu Alabbarovi, generálnemu riaditeľovi Emaar Properties. Na týchto poschodiach nájdete kancelárie a aj mešitu.

Od roku 2011 sa na 122. poschodí nachádza reštaurácia At.Mosphere, ktorá sa stala najvyššie položenou reštauráciou na svete. V tom istom roku boli v mrakodrape otvorené aj automaty na zlato, ktoré ponúkajú zlaté tehličky.