Ulica pod lipami

Unter den Linden je najznámejšia a najstaršia ulica v Berlíne. Na konci 16. storočia slúžila ako spojnica medzi mestským palácom  (Berliner Stadtschloss) a parkom Tiergarten. 

Asi o 50 rokov neskôr tu nechal pruský krát Fridrich Viliam I. vysadiť ako 1000 p 1000 orechov, ktoré z veľkej časti vykapali. Lipy rástli ďalej a ulica dostala podľa nich svoje pomenovanie. 

V 19. storočí sa ulica rozrástla a stala sa miestom, kde sa schádzala najvyššia elita a intelektuáli spoločnosti. Počas druhej svetovej vojny bola z veľkej časti zničená a keďže sa po výstavbe Berlínskeho múru nachádzala na Východnej strane Berlína, slúžila ako sídlo veľvyslanectva. Po zjednotení Nemecka tu Spolkový snem nechal postaviť niekoľko budov, ktoré sa teraz využívajú ako reprezentatívne kancelárie. V blízkosti sa nachádza veľvyslanectvo USA, Francúzska, Veľkej Británie a Maďarska.  

Jednou z najznámejších stavieb je ruské veľvyslanectvo  Unter den Linden. Ďalej môžete nájsť knihovňu, ktorá je postavená v barokovom štýle, ale bola postavená až v rokoch 1903 – 1914. Knihovňa skladuje až 10 miliónov kníh.  

Uvidíte tu aj najstaršiu univerzitu v Berlíne, Humboldtovu univerzitu, ktorá sa nachádza hneď vedľa Štátnej knihovne. Založená bola v roku 1810 nemeckým školským reformátorom a jazykovedcom  Wilhelmem von HumboldtemV súčasnej dobe sa jedná o tretiu najväčšiu univerzitu v Nemecku, ktorú navštevuje až 39 000 študentov.