Nakupovanie

Pokiaľ radi nakupujete, ste zberateľmi starožitníctva alebo milujete čokoládu, v Amsterdame si určite prídete na svoje.  

Starožitníctva v tomto meste nájdete skoro na každom kroku. Najviac z nich sa nachádza v štvrti Spiegelkwartier. V meste nájdete aj antikvariáty a knižné starožitníctva. 

Pokiaľ chcete zo svojej návštevy mesta poslať zaujímavú pohľadnicu, navštívte obchod Art Unlimited, ktorý nájdete na ulici Kezersgracht. V Amsterdame sa nachádza aj najväčšie a najstaršie komiksové kníhkupectvo na svete. Volá sa Lambiek a nájdete ho na ulici Kerkstraat.  

Pokiaľ by ste chceli nakupovať oblečenie, väčšinou sa nestretnete s veľmi vysokými cenami. Tie najlacnejšie obchody sa nachádzajú na uliciach Kaverstraat a Nieuwendijk. Veľmi moderné a pomerne drahé kúsky nájdete v uliciach Rokin a Leidsestraat. Oblečenie ale aj mnoho iných doplnkov môžete kúpiť na blšom trhu na námestí Waterlooplein.  

V Amsterdame je veľmi veľa cukrární, pekární a čokoládovní. Na každom roku narazíte na stánky s čerstvými rybami a morskými plodmi. Klasických supermarketov, aké poznáme my je v meste pomerne málo. Ak na nejaký narazíte, bude pravdepodobne veľmi preplnený.  

V historickej novogotickej budove pošty sa nachádza najznámejší obchodný dom – Magna Plaza.  

Keď budete v Amsterdame, pamätajte na to, že otváracia doba obchodov je trochu iná ako u nás. Napríklad v pondelok sa obchody otvárajú až o 13:00 a v nedeľu bývajú zatvorené. Takisto vo väčšine menších obchodov neprijímajú platobné karty, takže pre istotu pri sebe vždy noste hotovosť.